İşbirliktelikleri

MATRIKS

Bu stratejik işbirlikteliği ile finansal yazılımlarda Türkiyenin dışa bağımlılığının önüne geçilerek, Finansal Risk Hesaplama, Simülasyon Platformu ve Finansal Veri Platformu yazılımları ile İstanbul Bölgesinin uluslararası bir finans merkezi olması hedefleniyor. Bu işbirlikteliği ile Özyeğin Üniversitesi İstanbul Finansal Risk Yönetimi Laboratuvarı ve Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri uzmanları türev ürünler, enerji, karbon salınımı, özel sektör ve yerel yönetim borçlanma piyasalarına ilişkin gerekli altyapı ve yazılımlarının oluşturulması için bilimsel araştırmalar yapacak ve sonrasında bu ürünlerin yurtdışına ihraç edilmesini hedefleyeceklerdir.

ATIG

Özyeğin Üniversitesi ve ATIG Menkul Değerler A.Ş.’nin,  İstanbul’un bölgesel anlamda finansal bir AR-GE merkezi olması için başlattığı “Geleceğin Yatırımcıları” projesi, finans sektörünün ihtiyacı olan, profesyonel ve sektörü tanıyan finans uzmanlarının yetiştirilmesini amaçlıyor. Proje kapsamında İstanbul’un bölgesel bir finans merkezi olması için uluslararası konferanslar, eğitim seminerleri ve güçlü bir teknolojik altyapı işbirliği bulunuyor.

OSTC

Özyeğin Üniversitesi İstanbul Finansal Risk Yönetimi Laboratuvarı ve OSTC işbirlikteliğinin amacı; emeklilik fonları,portföy yönetimi ve türev piyasalar için gerekli altyapıyı oluşturmak ve bu stratejik işbirliği çerçevesinde fiyatlama ve risk yönetimi modelleri geliştirmektir. Özel sektör, devlet borçlanma araçları ve enerji piyasaları için risk yönetimi altyapısı geliştirmekte projenin hedefleri arasındadır. Ayrıca, nitelikli insan sermayesi yaratmak ve mevcut çalışanların daha etkin bir hale gelebilmesi için eğitim programları verilmesi de bu işbirliği çerçevesinde hedeflenmektedir.

HSBC

Özyeğin Üniversitesi İstanbul Finansal Risk Yönetim Laboratuvarı ve HSBC Portföy Yönetimi işbirliğinin amacı, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) kalkınmasını desteklemektir. Stratejik işbirliği, bireysel emeklilik sektörüne nitelikli işgücü yetiştirilmesini, finans sektöründe ürün çeşitliliğinin artırılmasına destek olacak güçlü bir teknolojik altyapının kurulmasını ve çeşitli illerde düzenlenecek seri konferanslarla bireysel emeklilik hakkında farkındalık yaratılmasını kapsamaktadır.

MKK

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi hedefine önemli katkılarının olması planlanan ve üç yıl sürecek olan işbirliğiyle, MKK’nın sahip olduğu yatırımcı dataları üzerinden MKK ve Özyeğin Üniversitesi’nin geliştireceği metotlar ile Türkiye sermaye piyasalarındaki yatırımcı riskleri hesaplanarak, Türkiye’de ilk kez yatırımcıların risk algılamasının ölçülebildiği “Yatırımcı Risk İştahı Endeksi” oluşturulmuştur. Dünyadaki ilk on finans merkezinden biri olma hedefine ulaşmada önemli bir adım olan sermaye piyasalarına ilişkin daha sağlıklı analizlerin yapılmasını sağlayan veri bankası, uluslararası bilgi teknolojisi kuruluşu IDC ( International Data Corporation) tarafından düzenlenen “En Büyük Veri ve İş Analitiği Projesi Ödülleri”  kapsamında “ Finans Sektörü” kategorisinde En İyi Büyük Veri Projesi ödülünü kazanmıştır.

Risk İştahı Endeksi’ne ulaşmak için tıklayınız.

 

Finansal Simülasyon Platformu ürünlerimize erişim için İletişim Bilgileri’nden bize ulaşabilirsiniz.