ATIG İmza Töreni

ATIG.png

Özyeğin Üniversitesi ve ATIG Menkul Değerler A.Ş.’nin,  İstanbul’un bölgesel anlamda finansal bir AR-GE merkezi olması için başlattığı “Geleceğin Yatırımcıları” projesi, finans sektörünün ihtiyacı olan, profesyonel ve sektörü tanıyan finans uzmanlarının yetiştirilmesini amaçlıyor. Proje kapsamında İstanbul’un bölgesel bir finans merkezi olması için uluslararası konferanslar, eğitim seminerleri ve güçlü bir teknolojik altyapı işbirliği bulunuyor.


İşbirliği, bugün Altunizade Kampüsü’nde düzenlenen bir basın toplantısı ile duyuruldu.

ATIG3.jpg


Özyeğin Üniversitesi bünyesinde bulunan ve İstanbul Kalkınma Ajansı'nın 2012 yılı Bilgi Odaklı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “İstanbul Finansal Risk Yönetimi Laboratuvarı” projesi,  İstanbul’u uluslararası bir finans merkezi haline getirebilecek, gelişme potansiyeli yüksek finansal ürün ve hizmetler için gerekli olan altyapıyı oluşturmak için başlatıldı. Laboratuvar ile portföy yönetimi, türev, enerji ve karbon salınımı piyasalarına ilişkin gerekli veri platformu, simulasyon ve risk yönetimi  altyapısının oluşturulmasının yanı sıra, kamu, özel sektör ve yerel yönetim borçlanma araçlarının daha etkin kullanımı için gerekli olan fiyatlama ve risk yönetimi  yazılımları geliştirilmesi de hedefleniyor.

ATIG1.jpgÖzyeğin Üniversitesi İstanbul Finansal Risk Yönetimi Laboratuvarı ile para ve sermaye piyasaları alanında İsviçre’de 15 yıllık tecrübe sahibi olan ve halen Türkiye’de faaliyet gösteren ATIG Menkul Değerler, İstanbul’un finansal bir AR-GE merkezi olması için sektörün ihtiyacı olan, çeşitlendirilmiş insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla geniş kapsamlı bir işbirliği gerçekleştirdi. “Geleceğin Yatırımcıları” isimli proje, İstanbul’un finansal ürün çeşitliliğinin artırılmasına ve güçlü bir teknolojik altyapı kurulmasına katkıda bulunacak.

Söz konusu işbirliği kapsamında üniversite öğrencilerinin, teorik bilginin yanı sıra, sektörde ihtiyaç duyacakları pratik bilgiyi de edinebilmeleri amacıyla, ATIG Menkul Değerler ve Özyeğin Üniversitesi İstanbul Finansal Risk Yönetimi Laboratuvarı uzmanları, Bloomberg terminalleri üzerinden ortak eğitim ve seminerler verecek ve yeni finansal ürünler ile ilgili İstanbul’da uluslararası konferanslar düzenleyecek. Ayrıca ATIG Menkul Değerler, öğrencilere eğitim burslarının yanında yurtiçinde ve yurtdışında staj imkanları sağlayacak. Bu stratejik işbirliği kapsamında düzenlenecek olan Sanal Borsa yarışmasıyla, Türkiye’de finansal okuryazarlık ve tasarruf bilincinin oluşmasına katkıda bulunulacak

Özyeğin Üniversitesi ve ATIG Menkul Değerler’in gerçekleştirdiği kapsamlı işbirliği ile gelecek 5 yıl içinde Türkiye ve bölge ülkelerindeki 10,000 lisans ve lisansüstü öğrencisine ulaşılarak, Türkiye’nin finansal ürün ve hizmetler konusunda dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline dönüşmesine katkıda bulunmak da bu projenin hedefleri arasında yer alıyor. Öğrenciler, Özyeğin Üniversitesi’nin İstanbul Finansal Risk Yönetimi Laboratuvarı’nın alanında uzman akademisyenlerinden aldıkları kuramsal bilgileri, ATIG Menkul Değerler’in güçlü teknolojik altyapısı ve tecrübeli kadrosunun desteğiyle sektör ihtiyaçları doğrultusunda nasıl kullanacaklarını öğrenecek.

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, Özyeğin Üniversitesi’nin, öğrencilerine dünya standartlarında bir eğitimin yanı sıra faaliyet gösterecekleri sektörün ihtiyaçlarına yönelik altyapıyı da  kazandırdığını belirtirken, “Sektörlerinin lideri firmalarla gerçekleştirdiğimiz işbirlikleri, iş hayatına ve rekabet ortamına daha hazır bireyler yetiştirmemize olanak sağlıyor. Konusunda ülkemizin en tecrübeli profesyonelleri ile yola çıkan ATIG Menkul Değerler, yapılan işbirliği sonrası öğrencilerimize finansal piyasalar konusunda bilgi ve deneyimlerini aktararak, teorik bilgilerin pratiğe geçişini kolaylaştıracak” dedi. ATIG Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özen ise, Özyeğin Üniversitesi ile geliştirdikleri “Geleceğin Yatırımcıları” projesinin önemine dikkat çekerek, “ekonomik büyümesini hızla sürdüren ve 2023 yılı için kendisine büyük hedefler koymuş bir Türkiye’nin finans alanında kalifiye beyinlere sahip olmaması düşünülemez. Özyeğin Üniversitesi ile başlattığımız bu proje, aslında 2023 hedeflerine doğru atılmış önemli bir adım niteliğinde” şeklinde konuştu.
 

ÖzÜ öğrencilerine önce staj sonra iş

ATIG2.jpgGerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde, belirlenen sayıda Özyeğin Üniversitesi öğrencisi, ATIG Menkul Değerler’de yurtiçi ve yurtdışında staj yapma olanağı bulacak. Staj sonrası başarılı öğrencilerin ATIG bünyesinde iş imkanına da sahip olacağını belirten ÖzÜ Finans Mühendisliği Merkezi Direktörü Dr. Emrah Şener, “İstanbul’un uluslararası finans merkezi olmasının en önemli gereklerinden biri, nitelikli çalışanların varlığıdır. Bu proje ile global konjonktürün gerektirdiği niteliklere sahip geniş bir “çeşitlendirilmiş yetenek havuzu” oluşturulması, ülke için önemli bir avantaj olacaktır ” diye konuştu.

Diğer yandan ATIG Menkul Değerler çalışanları da Özyeğin Üniversitesi İstanbul Finansal Risk Yönetimi Laboratuvarı’nda çeşitli konularda eğitim görecek. Özyeğin Üniversitesi akademisyenleri tarafından ATIG personeline verilecek eğitimin konu başlıkları arasında, sermaye piyasaları ve işleyişleri, türev piyasalar ve işleyişleri,  uluslararası Forex piyasaları ve işleyişleri ve finansal matematik bulunuyor.
 

ATIG Menkul Değerler A.Ş. hakkında:

ATIG, kurucularının finansal hizmetler alanındaki başarısı ve global tecrübesini standart alarak, aracılık faaliyetinin tüm dallarında kapsamlı bir servis sağlamak için Türkiye’de kurulmuş bir aracı kurumdur. Sermaye piyasalarındaki 15 yıllık tecrübesiyle, işlem ve hizmet kalitesini Türkiye'ye getiren ATIG, hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılara avantajlı, ihtiyaçlarına uygun ticari çözümler sunmak ve güvenilir kararlar almalarına yardımcı olmak için orijinal analizler sağlamakta ve tüm ürün ve hizmetlerini müşteri ihtiyaçlarını ve hedeflerini karşılayacak şekilde tasarlamaktadır. Önümüzdeki dönemde şubelerle faaliyetlerini ülke çapında genişletmeyi ve kurumsal finansman konusunda ilerlemeyi planlayan ATIG’in gündeminde, halka arz olmak ve yurtdışı satın almaları bulunuyor.  Şu anda 4 şubesi bulunan ATIG, 2013 yılı için 6 yeni şube açmayı planlıyor.